Kategórie
Aktivity News

Klasifikácia služieb v interiérovom dizajne

Prinášame prehľad služieb a špecializácii v interiérovom dizajne. Interiérový dizajn je veľmi široká oblasť a vyžaduje si široké rozpätie odborných, technických a dizajnérskych kvalifikácii. Rôzne typy interiérov môžu vyžadovať rôznu úroveň kvalifikácie.

V tomto prehľade by si mal každý nájsť svoju profesionálnu špecializáciu, či sa jedná o dizajn interiérov obytných alebo nebytových stavieb, alebo sa jedná o dizajnérske, dekoratérske, manažérske či marketingové činnosti.

V zozname sa nachádza celkom 117 oblastí a špecializácii v práci interiérového dizajnéra. Chýbajú vám niektoré činnosti? Napíšte svoje postrehy na info@said.sk.

Popis klasifikáciepočet
1. Stavebno-architektonické služby58
Rezidenčný a bytový dizajn11
Komerčné a nebytové interiéry33
Všeobecné kvalifikácie v interiérovom dizajne14
2. Dizajnérske služby a špecializácie33
Dekorácie interiérov7
Produktový a priemyselný dizajn11
Dizajn povrchov, textúr a štruktúr5
Umenie v interiéri3
Scénografia3
Dizajn pre dopravné prostriedky4
3. Odborné profesie a špecializované služby26
Odborné profesie a služby6
Konzultačné, realizačné a manažérske služby9
Obchod a marketing11
Celkom117
Prehľad klasifikácie služieb v interiérovom dizajne

1. STAVEBNO-ARCHITEKTONICKÉ SLUŽBY

REZIDENČNÝ A BYTOVÝ DIZAJN

Rozvoj nehnuteľností Výhodou interiérových dizajnérov v oblasti predaja a rozvoja nehnuteľností je znalosť priestoru, jeho využitia a potenciálu pre zmenu. Mnohí dizajnéri pomáhajú developerom a majiteľom budov pri rekonštrukciách či projektoch na kľúč. Developeri dizajnérov zamestnávajú pre ich schopnosti pri plánovaní interiérov a ich zmien. Vytvoriť jedinečné bývanie, uspokojiť potreby klienta a predať – to sú ciele v oblasti dizajnu pre obnovu a rekonštrukciu rezidenčných projektov.
Dizajn pre bytové budovy a apartmánové domy Vďaka súčasnej výstavbe predstavuje táto špecializácia množstvo príležitostí. Niektorí dizajnéri pracujú len na rozmiestnení v bytoch, iní sa venujú vstupným halám a spoločným chodbách, ďalší navrhujú spoločenské priestory, konferenčné alebo TV miestnosti, telocvične a podobne. Spoločenstvá bytov a družstvá môžu interiérovému dizajnérovi zveriť návrh revitalizácie a obnovy priestorov v spoločnom vlastníctve, výťahov, skladov, pivníc a pod.
Dizajn pre rodinné domy a vily Súčasťou rodinných domov je neraz záhrada, garáž, bazén, letná terasa, zimná záhrada, pivnica, dielňa a podobne. Okrem bývania, rodinné domy zahŕňajú aj funkcie a zázemie na prácu rodinných firiem, lekárskych ordinácií či rôznych živnostníckych remesiel a služieb. Všetko závisí od požiadaviek klienta, veľkosti pozemku aj umiestnenia rodinného domu. Interiéroví dizajnéri navrhujú interiéry od bungalovov, malých a stredných rodinných domov až po luxusné vily a privátne rezidencie so zázemím pre obsluhu a správu týchto sídiel. Dizajnéri často pracujú aj pre developerov na projektoch na kľúč. Práca pre privátnych klientov môže byť vzrušujúca, pretože do práce vstupuje mnoho vplyvov.
Dizajn pre víkendové sídla Mať druhý domov je veľmi obľúbené. Tieto projekty sú častokrát navrhnuté na kľúč, keďže klient žije mimo miesta projektu.
Dizajn kúpeľní Kedysi bola kúpeľňa nepodstatná a utilitárna miestnosť. Dnes sú kúpeľne a kuchyne vnímané ako miestnosti, ktoré predávajú. Moderné kúpeľne môžu dotvárať prostredie vírivými vaňami, saunami a vírivkami. Verejné toalety a kúpeľne v komerčných priestoroch si vyžadujú najmodernejšie detaily. Lepšie poznanie ľudských potrieb výrazne zlepšilo vlastnosti, bezpečnosť a riešenia potrebné na to, aby sa kúpeľňa stala bezbariérová. Trendy zamerané na šetrenie zdrojov prinášajú neustále nové inovácie v tejto oblasti.
Dizajn kuchýň Kuchyňa patrí k najdrahším častiam domu. Expertíza v návrhoch kuchýň pramení vo výbornej znalosti o komponentoch a zariadení ako aj stravovacích požiadaviek užívateľov.
Dizajn pre domácu zdravotnícku starostlivosť Pacienti s chronickými chorobami boli neraz odkázaní na nemocničné prostredie, dnešným trendom je však domáca starostlivosť. Títo pacienti si nielen užívajú pohodlie domova, ale existuje aj menšie riziko získania nových infekcií, keďže ich imunita je nízka. Táto špecializácia neznamená len správne umiestnenie a inštaláciu nemocničnej postele. Obytný priestor musí byť prispôsobený tak, aby vyhovoval geriatrickým, ortopedickým alebo iným zdravotným požiadavkám pacienta aj opatrovateľa.
Dizajn home office Domáca kancelária je priestor, ktorý sa prispôsobuje pracovnému štýlu jednotlivca. Práca s ľuďmi, ktorí už mnoho rokov pracujú v korporátnom prostredí a ktorí chcú zmenu za domáce kancelárie, môže byť vzrušujúca. Kancelária môže byť malá a môže byť začlenená do časti bytu alebo spálne, alebo môže byť aj väčšia ako akákoľvek manažérska kancelária v administratívnej budove. Častokrát domáca kancelária obsahuje všetky výdobytky klasickej kancelárie, naviac s konfortom domova spolu so všetkými jej výhodami aj nevýhodami.
Dizajn multimediálnych miestností Multimediálne, čize TV, počítačové, kino či hudobné miestnosti a zariadenia poskytujú zábavu pre obytné aj komerčné interiéry. Viaceré funkcie sú mnohokrát koncentrované v jednej zóne alebo miestnosti. Technické požiadavky zón na takéto využitie predpokladá znalosti z oblasti elektroniky, akustiky a osvetlenia či tienenia a vetrania.
Dizajn šatníkov Priestor je drahý a treba s ním vedieť správne narábať. Mnoho firiem sa dnes špecializuje a vyrába iba skrine, šatníky a úložné priestory pre takmer všetky spotrebné odvetvia.
Dizajn zimných záhrad Kedysi boli skleníky iba pre rastliny. Teraz sú začlenené do obytných a komerčných priestorov, v ktorých ľudia s rastlinami žijú. V závislosti od podnebia môže dizajn zimnej záhrady zahŕňať reguláciu teploty, svetla a vlhkosti. Izolačné prvky, konštrukčná a priestorová atmosféra sú ďalšie faktory. Výrobcovia systémov konzultujú so špecializovanými dizajnérmi návrhy skleníkových komponentov.

KOMERČNÉ A NEBYTOVÉ INTERIÉRY

Dizajn pre verejné a komerčné inštitúcie Administratívna budova s potrebami a požiadavkami na interiér slúži ako sídlo mnohých významných spoločností, a vyžaduje dizajnový proces. Požiadavky sa menia spolu so zmenou technológii. Dizajnom sa priestor upraví, zlepší podmienky a zefektívni pracovné postupy. Predčasom sa do administratívnej budovy navrhovali prevažne kancelárie, dnes je však dôležité aj širšie pracovno-spoločenské prostredie. Niekedy sa rozhodnutia pri šálke kávy urobia skôr ako v rokovacej miestnosti.
Dizajn pre firmy a kancelárie Dizajn komerčných kancelárií vyžaduje znalosť high-tech zariadení ako aj procesov riadenia a zariaďovania kancelárií. Vo všeobecnosti sú komerčné kancelárske priestory určené pre veľké skupiny ľudí, ktoré by mali spolupracovať produktívnym spôsobom. Priestor musí vyhovovať mnohým rôznym činnostiam a rôznym špecifickým potrebám firiem.
Dizajn pre firemné kampusy Firemný kampus podporuje efektivitu a vyjadruje poslanie spoločnosti prostredníctvom dizajnu, ktorý je prispôsobený špecifickým potrebám takejto spoločnosti. Firemné areály a kampusy môžu zahŕňať administratívne budovy, školiace a tréningové centrá, výrobné priestory či fitnescentrá a podobne.
Dizajn pre právnické kancelárie Advokátske kancelárie majú s rezidenciami mnoho spoločných funkcií. Dizajnér, ktorý má skúsenosti s prácou s obytnými interiérmi, bude vynikajúca voľba. Výsledný obraz, cena a efektivita práce sú dôležité predispozície dobrého návrhu – prostredie, ktoré advokátom a ich návštevníkom, klientom a konzultantom poskytuje optické aj akustické súkromie. Advokátske kancelárie sú zvyčajne vybavené zložitými bezpečnostnými zariadeniami a majú tiež zóny pre špecializované osobné interakcie.
Dizajn pre lekárske kancelárie Každá lekárska špecializácia si vyžaduje špeciálne vybavenie ako aj primeranú dispozíciu priestorov, obslužné a komunikačné cesty či správu archívov a skladov. Rôzne špecializácie používajú rôzne špičkové technológie, ktorých si obmeny každých pár rokov vyžadujú prispôsobenie priestorov. Dizajnér musí rozumieť lekárskym procesom a technologickému vybaveniu, normám a platným predpisom.
Dizajn telekonferenčného centra Telekonferenčné centrá sú prítomné nielen vo veľkých korporáciách, ale aj v komunitných centrách, príležitostne aj v obytných komplexoch. Táto disciplína interiérového dizajnu skúma a rozvíja tvar a geometriu miestnosti z hľadiska akustiky, osvetlenie, výber a umiestnenie nábytku či samotné videokonferenčné vybavenie. Zameriava sa na zorné uhly, ovládanie svetla a zvuku a zrozumiteľnosť hlasu.
Dizajn IT kancelárií Dizajn, ktorý integruje nové technológie, je stále aktuálny, keďže pracovné prostredie sa ich vývojom dramaticky mení. Pre IT už neplatia také strikné požiadavky ako kedysi, veci sa zmenili. Firmy prestali fungovať ako archívy či papieroví žraloci. Dizajnéri pre kancelárie na obsluhu počítačov a serverov často pracujú pre veľké IT spoločnosti a navštevujú projekty, aby klientom vysvetlili požiadavky a výhody spojené s kombináciou funkcií súčasnej techniky a jej užívateľov.
Dizajn školiacich centier Vzdelávanie prebieha aj na iných miestach ako len na školách. Firemné školiace strediská sa nachádzajú v administratívnych budovách, menšie firmy využívajú hotelové konferenčné miestnosti alebo kongresové centrá. Osobitné požiadavky školiacich centier sú adaptívne osvetlenie, audiovizuálna technika, pozornosť sa kladie na akustiku a zorné, pozorovacie uhly.
Dizajn skladov Premyslené skladovanie je dôležitá súčasť tvorby dizajnu. Špecialisti najprv potreby archívov a skladov kategorizujú a potom navrhnú úložný priestor a zapracujú potenciál pre rozširovanie. Efektívny návrh a logická kategorizácia je nevyhnutný základ dobrej správy skladu.

Dizajn pre múzeá a galérie Kedysi v múzeách pracovali iba ľudia so znalosťou histórie a dejín umenia. Dnes však múzeá ponúkajú dizajnérom veľa príležitostí na navrhovanie výstav, propagačných akcií či komunitných projektov. Uchovávanie artefaktov je rovnako dôležité ako ich vystavenie, preto je potrebné rozumieť účinkom vlhkosti a osvetlenia na exponáty. Interiéroví dizajnéri môžu pracovať priamo pre galérie alebo môžu byť zamestnaní vo firmách, ktoré sa špecializujú na prácu v tejto oblasti.
Dizajn pre auditóriá Táto fascinujúca problematika sa od scénografie odlišuje nadšením pre fyziku. Akustika, zorné a pozorovacie uhly sú pre dizajn týchto priestorov komplexné a životne dôležité disciplíny. Kombináciou mnohých konštrukčných a technologických riešení môže byť výsledok úchvatný alebo naopak nefunkčný. Auditória nájdeme v spoločenských sálach, divadlách a môžu sa používať na skúšanie, prezentácie a výrobu umeleckých produkcií alebo ako vzdelávací priestor.
Dizajn pre knižnice Dizajn knižníc je individuálny a prispôsobuje sa miestnym potrebám. Knižnica v malom meste sa líši od knižnice v krajskom meste. Knižnice potrebujú dizajn s mimoriadnym dôrazom na osvetlenie a akustiku. Mnohé knižnice majú výstavné priestory a ďalšie miestnosti s rôznymi funkciami, ponúkajú hudbu a audio knihy. Dizajn vyžadujú aj privátne zbierky a knižnice.
Dizajn pre štadióny a športové arény Zatiaľ čo sa architekti a inžinieri zameriavajú na formovanie hmoty a konštrukcii, interiéroví dizajnéri riešia verejné priestory, servisné a obslužné priestory či výber sedenia v hľadiskách. Táto špecializácia má spoločné prvky s dizajnom divadiel a obchodov. Bezpečnosť a ochrana sú v týchto budovách zásadným faktorom dizajnu.
Dizajn pre tranzitné terminály Letiská, vlakové a autobusové stanice sa pre niektorých ľudí stali takmer každodenným životným prostredím. Dizajnéri vnášajú do týchto priestorov lepšie možnosti pre pohyb a orientáciu ľudí a ďalšie služby pre ich potreby. Na staniciach sa stretávame napríklad s obchodmi, malými konferenčnými priestormi, VIP klubmi a salónikmi. V tranzitných termináloch súčasnosti je veľa ďalších služieb, od bankovníctva, pedikérie až po cestovné kancelárie. Nové tranzitné stanice sú v rozsahu služieb skoro ako malé mestá, kde sa dá vybaviť veľa vecí.
Dizajn zábavných parkov Interiéroví dizajnéri, ktorí pracujú pre tematické parky, výrazne prispievajú k celkovému zážitku zo zábavy. Pomáhajú vytvárať jedinečné označenia, navrhnúť vizuálne prvky a príslušenstvo alebo sa zapájajú do dizajnu pridružených služieb, akými sú stravovanie, toalety, obchody so suvenírmi, recepcie či šatne. Bezpečnosť a ľahká údržba sú dôležité faktory návrhov. Zisk je závislý na efektívnosti nápadu, kde všetko musí fungovať tak, aby bola zachovaná fantázia a hravosť. Návrh infraštruktúry a udržanie ľudí v plynulom pohybe naprieč zábavným parkom je samo o sebe umenie, pre ktoré sa ľudia budú do parku vracať. Zábavné parky či vodné a iné parky potrebujú okrem dodržania podmienok bezpečnosti aj jasné komunikačné trasy, systémové a efektívne riadenie. Parky môžu byť tiež centrami pre mnohé ďalšie funkcie, akými sú obytné komplexy, školské areály pre vzdelávanie, medicínu či obchod.
Dizajn pre domy smútku Domy smútku musia ľuďom uľahčiť a podporiť ich v citovo zraniteľnom čase. Okrem vizuálnych a finančných aspektov je potrebné navrhnúť aj riešenia zázemí, obsluhy a fungovania týchto priestorov.
Liturgický dizajn Kostoly a synagógy nie sú iba pamätníky. Vytvárajú živé centrá a budovy, ktoré aktívne slúžia komunite. Tieto budovy sa používajú na spoločenské podujatia, divadelné predstavenia, vzdelávacie prednášky a spoločenské akcie alebo majú funkcie a vybavenie pre deti. Samozrejme, každé náboženstvo má vlastné požiadavky na dizajn; dizajnér musí poznať a chápať jeho liturgiu.
Dizajn väzníc Dizajn väzníc je špecializácia, ktorá sa nachádza uprostred zmeny. Sociálne štúdie naznačujú, že nové väzenia by nemali väzňov len ubytovať, ale mali by im tiež pomáhať rehabilitovať.

Dizajn pre nákupné centrá Nákupné centrá sú o marketing veľkého formátu. Každá obchodná prevádzka musí byť v súlade s celkovou koncepciou obchodného centra – od diskontného až po luxusný obchod. Každé nákupné centrum propaguje iný životný štýl alebo prostredie. Interiéroví dizajnéri často pracujú pre centrum, pričom koordinujú dizajn aj aktivity centra. Pracujú tiež pre majiteľov obchodných prevádzok a vo verejných priestoroch centier. Dnešné nákupné centrá musia ponúkať rôzne aktivity a priestory pre zábavu. Samotná návšteva centra by mala byť zážitkom, nielen miestom na nakupovanie.
Dizajn pre maloobchod Táto populárna špecializácia si vyžaduje zručnosti v oblasti tvorby vizuálnej identity, marketingu, komunikačných trás a nákupných zvyklostí s fókusom na finančnú návratnosť obchodu. Súčasťou dizajnu sú často prvky vyrábané na mieru. Dizajnér môže pracovať pre obchodné siete a reťazce alebo spolupracovať s majiteľmi samostatných obchodov.
Dizajn pre showroomy Hlavnou úlohou showroomu je predaj produktov. Či je showroom krásny, je otázkou vkusu, ale či aj funguje a produkuje, sa dá ľahko zmerať.
Výstavný dizajn Maloobchodníci, veľkoobchodníci, špecializované obchody, múzeá a všetky typy verejných priestorov môžu využiť dizajn na vystavenie a expozíciu produktov alebo nápadov. Tieto môžu byť trvalé, dočasné alebo mobilné. Výstavné inštalácie musia zaujať, taktiež sa však musia dať ľahko rozobrať a premiestniť.

Dizajn pre nemocnice V súčasnosti majú niektoré oblasti zdravotníctva a nemocníc také zložité technické požiadavky, že dizajnéri s osobitnou špecializáciou na nemocnice postupujú podľa medzinárodných štandardov. Špecializácia dizajnu pre zdravotníctvo sa rozrastá a je veľmi potrebná aj vzhľadom na možný nárast svetových pandémií. Lekárske pohotovosti, jednotky intenzívnej starostlivosti, čakárne, miestnosti pre pacientov a návštevníkov – nemocnice sa dramaticky a rýchlo menia s novými systémami medicíny, vznikajú nové nemocničné centrá. Aj vďaka tomu sú nemocnice našťastie omnoho príjemnejšie. Právne požiadavky spolu s predpokladom efektívne vynaložených prostriedkov vytvárajú jasné obmedzenia a okrajové podmienky dizajnu.
Dizajn pre zubné ambulancie Stomatológia je vysoko náročný segment v oblasti medicíny. Špecialista na tento dizajn musí poznať technológiu ako aj a lekárske aspekty a praktiky tejto disciplíny. Zubné inžinierstvo a lekárstvo sa neustále vyvíja a prispieva k profesionalizácii stomatológie. Interiérový dizajn pre zubné ambulancie je neoddeliteľnou súčasťou súčasnej stomatologickej praxe.
Dizajn pre zdravotnícke centrá Nemocnice, kliniky, rehabilitačné centrá a opatrovateľské domy majú také špecifické a technologicky náročné požiadavky, že iba špecialista môžu držať krok s neustálymi zmenami v normách, predpisoch a vybavení. Špecializácia počíta so znalosťou dizajnu pohotovostí, jednotiek intenzívnej starostlivosti, hál či administratívnej podpory. Nemocnice v mnohých mestách sa obnovujú. Ambulantná starostlivosť sa tak rozšírila, že zasiahla profil každého zdravotníckeho zariadenia.
Dizajn pre domy opatrovateľskej služby Spolu so zmenou úrovne zdravotnej starostlivosti, sa menia sa aj predpisy, normy a samotné požiadavky klientov. Domovy s opatrovateľskou starostlivosťou sa starajú nielen o seniorov, ale aj o mladých ľudí, ktorí majú krátkodobé potreby – ľudí, ktorí žijú sami alebo sa o nich nemá kto starať. Zmeny v zdravotníctve spôsobujú, že mnohé zariadenia sú zastaralé a je pre ne dôležité plánovať zmeny.
Dizajn pre zariadenia psychiatrickej starostlivosti Kým veľa predpisov je v tomto prípade zhodných s inými zdravotníckymi predpismi, forma liečby určuje responzívnosť návrhu. Praktickosť, efektivita a ľahká túžba sú základné požiadavky, ktoré treba naplniť.
Dizajn pre chovateľské stanice Vo svete chovu domácich miláčikov je dizajn priestoru pre každý druh vážnou záležitosťou. Dizajnér musí rozumieť zvieratám a ich potrebám. V chovateľských staniciach môžu byť výbehy pre starostlivosť a výcvik, miesta na prípravu výživy a potravy či testovanie a kontrolu. Údržba a starostlivosť sú hlavnými motívmi riešenia dizajnu.
Hotelový dizajn Táto špecializácia zahŕňa dizajn pre jednoduché ubytovacie zariadenia s nocľahom a raňajkami až po dizajn pre veľké hotely s konferenčnými centrami, spoločenskými priestormi pre oslavy a podujatia s funkčným ubytovaním. Dizajnéri sa môžu špecializovať na jedálne v reštauráciách, školiace strediská a kongresové priestory, hosťovské izby, haly a chodby a podobne.
Dizajn pre reštaurácie V každej reštaurácii je priestor na dizajn. Od stánkov s rýchlym občerstvením v obchodných centrách až po fine dining zariadenia. Nevyhnutnosťou dizajnu pre gastro prevádzky je znalosť všetkých disciplín a profesii dizajnu ako aj znalosť predpisov a hygienických noriem.
Dizajn pre kaderníctva a kozmetické salóny Kozmetické a kadernícke salóny často pracujú so zmiešanými službami. Od dizajnéra sa môže požadovať, aby okrem starostlivosti o vlasy vytvoril vhodný priestor pre aktivity, ako sú voskovanie, starostlivosť o tvár, manikúru či kozmetiku.
Dizajn pre klubové rezorty Tieto zariadenia kombinujú aspekty obytného a komerčného dizajnu. Priestory musia vyhovovať miestnym predpisom pre požiar, bezpečnosť či prácu. Musia podporovať domáce, klubové pocity medzi členmi, ale zároveň dať zamestnancom nástroje na prevádzku programov a aktivít s časovou a finančnou účinnosťou. K vybaveniu rezortov môže patriť napríklad krytý bazén, loptové kurty, telocvične, šatne, reštaurácie a priestory na obchodné rokovania a spoločenské stretnutia.
Dizajn pre centrá zdravia a fitness kluby Osobná zdatnosť sa stala dôležitou. Fitness tréningy a kluby zdravia už nie sú len miestom na cvičenie, ale aj miestom na stretávanie sa ľudí s podobnými záujmami. Športové a rekreačné centrá všetkého druhu sa rýchlo šíria. Interiérový dizajnér musí zohľadniť bezpečnostné predpisy, požiadavky na dostupnosť a očakávania užívateľov. Táto špecializácia je úzko spätá s dizajnom pre športové rezorty a členské kluby.

VŠEOBECNÉ KVALIFIKÁCIE V INTERIÉROVOM DIZAJNE

Rezidenčný dizajn Dizajn pre bývanie ako najrozšírenejšia špecializácia interiérového dizajnu môže byť súčasne aj najlukratívnejšia. Vyžaduje si znalosť ľudského správania vo vnútorných priestoroch, porozumenie a schopnosť komunikovať s ľuďmi a klientom. Všeobecne platí, že ľudia si najímajú interiérových dizajnérov, ktorých vkus a komunikačné schopnosti sú podobné ich vlastným.
Komerčný dizajn Tento odbor pracuje so všetkými typmi priestorov okrem obytných. Zahŕňa maloobchod, firmy, kancelárie, laboratóriá, továrne, zdravotnícke zariadenia a ďalšie komerčné priestory. Väčšina interiérových dizajnérov nebytových interiérov sa ďalej špecializuje na jednotlivé komerčné interiéry.
Bezbariérový dizajn Predpisy vyžadujú, aby nové verejné a občianske budovy, ale aj a rekonštrukcie tých existujúcich, sprístupnili priestor pre ľudí s obmedzením. Bezbariérový dizajn je stále viac spoločenskou normou pre všetky typy interiérov a stavieb. Niektorí dizajnéri sa špecializujú na expertízu výrobkov a budov pre skupiny ľudí s obmedzeným pohybom. Dnes je požiadavka na bezbariérovosť súčasť väčšiny projektov.
Ergonomický dizajn Ergonomický dizajn je veda, ktorá sa týka spôsobov, akými ľudia veci používajú. Je to inžinierska veda založená na fyzickom fungovaní ľudského tela. Zohľadňuje faktory proporcie ľudského tela, zmyslové vnemy človeka, pohodlie, telesné funkcie, bezpečnosť a emocionálne uspokojenie človeka.
Dizajn pre deti Správanie dieťaťa je ovplyvniteľné prostredím. Existuje celý rad výskumov, ktoré naznačujú, že to, čo stimuluje dieťa, nie je to isté, čo stimuluje dospelých. Dizajn pre deti však zasahuje do každej oblasti, ktoré môže dieťa použiť: lekárske prostredie, knižnice, školy, obchodné a ubytovacie priestory. Domáce priestory pre deti a detské izby musia byť prispôsobivé, pretože deti rýchlo rastú.
Dizajn pre seniorov Ako spoločnosť starne, dizajn pre zrelých a starších ľudí získava na pozornosti. Domovy dôchodcov, domovy s opatrovateľskou službou či byty, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyhovovali fyzickým, psychologickým a spoločenským potrebám seniorov. Nejde o len to, aby sme sa zaoberali len diagnózou či chorobou. Dizajn pre geriatriu vyzdvihuje potešenie zo života a ponúka stále dostupné príležitosti. Seniori už nie sú iba starci. Žijú aktívne, a preto chcú, aby sa s nimi zaobchádzalo, akoby boli mladí.
Dizajn pre ľudí so zrakovým a/alebo sluchovým postihnutím Nie každý človek vidí alebo počuje rovnako ako iný. Počet ľudí s postihnutým zrakom alebo sluchom každý rok rastie úmerne so starnutím populácie. Viac ako 60 percent ľudí trpí istou formou stratu sluchu a poruchami zraku. Ľudia si tieto problémy uvedomujú stále viac. Existujú viaceré aplikácie, ktoré pracujú s farbou, kontrastom a osvetlením pre použitie v rôznych situáciách a prostrediach – od priestorov na bývanie až po divadlá.
Wayfinding Wayfinding nie je iba značenie, ale zahŕňa aj mnoho ďalších disciplín interiérového dizajnu. Znamená to navrhnúť priestor, budovu alebo komplex tak, aby bol jednoduchý pre pohyb a orientáciu ľudí v priestore. Nájsť cestu musí byť prirodzené, nie komplikované alebo mätúce. Táto špecializácia sa stala populárnou v nemocniciach, ale zároveň sa týka každého väčšieho komplexu interiérov. Ľudia chcú ľahko nájsť veci, o ktoré majú záujem či už v konferenčnom centre, hoteli alebo v obchodnom centre. V interiéroch stúpa trend ovládania technológii, obrazoviek a interaktívnych zariadení či navigácie cez mobil.

Recyklácia a premena Opätovné použitie a obnova starších budov na nové účely je rastúcim trendom. Továrne sa menia na nákupné centrá alebo obytné komplexy. Pôvodné obchodné modely sú popri novej výstavbe neudržateľné alebo neefektívne. Skokom infraštruktúry sa zastaralé stavby dostali mimo centrum diania, čo predznamenáva potrebu zmeny pôvodného využitia týchto budov a ich interiérov na nové podmienky. Jedná sa o veľmi atraktívnu alternatívu k novostavbám v kontexte udržateľnosti a cirkulárnej ekonomiky. Taktiež viaceré firmy sa začínajú zaoberať recykláciou a premenou interiérových produktov.
Dizajn historickej konzervácie, recyklácia a premena Uchovávanie historickej hodnoty si vyžaduje technické i vedecké znalosti, schopnosť a ochotu skúmať drobné detaily. Aké boli farby, materiály a obklady stien, ktoré sa používali pri vzniku budovy? Nakoľko historicky presná musí byť štúdia? Niekedy majú byť interiéry úplne autentické so skrytými rozvodmi alebo sa zaobídu bez rozvodov. Technológia nám poskytla prostriedky na určenie pôvodných farieb (sú často jemnejšie ako tie dnešné). Zariadenie a nábytok dokážeme veľmi presne priradiť rôznym obdobiam.
Dizajn pre podzemné bývanie Keďže je teplota v podzemí skoro konštantná okolo 15°C, podzemný priestor sa stáva praktickým a vhodným priestorom na bývanie aj prácu. Táto oblasť je pomerne málo rozvinutá, no zdá sa, že využitie v najbližšej budúcnosti bude naberať na intenzite.
CAD špecialista Dizajnéri, ktorí dokážu pracovať v CAD prostredí a súčasne aj ručne skicovať, sú veľmi žiadané schopnosti. Počítače majú zásadný význam pri komunikácii s inými profesiami. Dizajn vytvorený v CAD môže klient použiť ako základ pre vlastnú správu priestoru. Presnosť a schopnosť vykonávať rýchle zmeny v CAD je neoceniteľná. Profesionálna zručnosť v ovládaní CAD je základným nástrojom väčšiny dizajnérskych špecializácií.
Špecialista pre CGI a 3D vizualizácie Dizajnéri na prezentáciu svojich návrhov používajú vizualizácie a 3D perspektívy, bežne sa stretávame s videoanimáciami interiérov. Niektoré firmy a dizajnéri sa špecializujú na tieto služby. Vytvárajú dokonalé vizuálne prezentácie návrhov a foto realistické vizualizácie, prípadne tvoria prehliadky interiérov s použitím virtuálnej reality. Softwér a technológie v tejto oblasti pomáhajú produkovať úchvatné prezentácie. Služby CGI špecialistu využívajú okrem samotných dizajnérov aj developeri, realitné kancelárie alebo investori na marketingovú podporu svojich projektov.
Skicovanie a ilustrácia CAD dokáže veľa, ale nie je nič lepšie ako kvalitná ručná skica alebo model/prototyp. Skicovanie je umenie, ktoré si vyžaduje znalosť grafiky, výtvarného a dizajnérskeho citu. Dobrá prezentácia je nevyhnutná. Mnoho dizajnérskych firiem si najíma externých profesionálov práve na tieto činnosti.

2. DIZAJNÉRSKE SLUŽBY A ŠPECIALIZÁCIE

DEKORÁCIE INTERIÉROV

Feng shui Staročínske umenie zariaďovania sa považuje za matku prírodných vied. Ich cieľom sú harmónia a rovnováha. Praktické feng-shui presahuje viac oblastí od liečiteľstva, psychológie cez duchovnú terapiu. Koncepty feng-shui čerpajú z tibetského a čínskeho budhizmu či ľudovej múdrosti a pozorovaní.
Poradenstvo farieb Farba, psychológia farieb a jej účinky na ľudí sú uznávanou vedou s dobre zdokumentovanými a prezentovanými výsledkami. Farba je najvýraznejšia zo všetkých dizajnových prvkov. Znalosti o farbách používajú dizajnérske odbory ako aj marketingové firmy, spoločnosti, vlády a lekárske zariadenia či väznice – teória farieb sa dá využiť všade, kde sa vyžaduje osobitná reakcia alebo vnem.
Zeleň v interiéri Rastliny dodávajú prírodnú a prirodzenú kvalitu aj tomu najstrohejšiemu prostrediu. Táto oblasť si vyžaduje botanické znalosti, aby sa rastliny umiestnili tam, kde je to vhodné. Zeleň a rastliny sú čoraz dôležitejšou súčasťou atmosféry budovy. Pri návrhu rastlín sa hodnotia faktory ako regulácia teploty, svetla a vlhkosti. Činnosť dizajnérov môže tiež zahŕňať uzatváranie zmlúv pre zabezpečenie údržby, zmien pri sezónnej aktualizácii a zabezpečenie zdravia rastlín.
Dizajn stolovania Reštaurácie dotvárajú zážitok z gastronómie dizajnom svojho stolovania. Obchodné domy a špecializované obchody často používajú na predaj potravín a produktov stolové a pultové inštalácie. Ich cieľom je pritiahnuť klientov, pričom sa od dizajnu očakáva dávka inovácie, drámy a extravangancie.
Dizajn eventov a plesov Dizajnéri pripravujú a organizujú večierky a plesy pre korporácie, charitatívne organizácie alebo firmy. Zábava a oslavy si vyžadujú náležitú atmosféru. Nestačí len dať ľudí do spoločenských sál na niekoľko hodín, atmosféra musí podnecovať fantáziu. Konkurencia charitatívnych eventov rastie a sponzori zúčastnili už mnohých eventoch. Ak sa im neukáže niečo iné, môžu strácať záujem o podporu.
Dizajn expozície produktov Dizajnéri bežne navrhujú výklady a expozície výrobkov. Firmy investujú do dobrej prezentácie svojich produktov, najmä ak sú presvedčení o kvalite svojej ponuky. Často na prezentáciu vynakladajú veľké prostriedky, pričom vznikajú príležitosti na skvelé umelecké inštalácie.
Dizajn úpravy okien a okenných dekorácií Táto oblasť sa špecializuje na závesy, tienenie, žalúzie, rolety, záclony a má široké spektrum využitia. Izolácia, regulácia presvetlenia a úspora energie sú súčasťou dnešného dizajnu úpravy okien a sklenených fasád.

PRODUKTOVÝ A PRIEMYSELNÝ DIZAJN

Produktový dizajn Príležitosti v oblasti dizajnu sú také široké ako samotné portfólio produktov na trhu. Dizajnéri môžu zásadným spôsobom prispieť k tomu, aby pomohli výrobcom nájsť a vyvinúť výrobky, ktoré sú žiadané, fungujú dobre a vyhovujú prostrediu, v ktorom sa budú používať. V súčastnosti majú dizajnéri prsty v takmer každom dostupnom výrobku. Mnoho dizajnérov spája svoje meno s produktom alebo sériou produktov formou licencií. Dizajnér môže produkt navrhnúť alebo vyvinúť, inokedy stačí, ak produkt verejne podporí. Je to rastúca oblasť, ktorá zahŕňa nábytok tapety, čalúnené textílie, porcelán a takmer všetko, čo sa dá použiť v interiéroch. Dizajn sa využíva aj pri vývoji relatívne lacných výrobkov. Proces dizajnu sa nevyhne ambíciám preraziť s produktom na väčšie trhy.
Grafický dizajn Špecialisti na grafiku pomáhajú vyvinúť firemný imidž alebo identitu, ktorá definuje priestor pre ľudí, pre ktorých je určený. Grafický dizajnér navrhuje logá, ikony aj piktogramy, grafické koláže a printy, ktoré sa používajú na všetkom, od vizitiek a kancelárskych potrieb, po webové stránky alebo tapety či potlače látok.
Textilný dizajn Textilným dizajnom sa zaoberajú aj interiéroví dizajnéri so znalosťami kobercov, textílií a tapiet. Táto kombinovaná disciplína vytvára produkty, ktoré sú v interiéri výrazné a ľahko použiteľné.
Výrobný vnútropodnikový dizajn Výrobcovia často zamestnávajú dizajnérov, ktorí nepracujú len na návrhoch, ale sa podieľajú sa na obchodovaní. Aby sa podporil predaj, mnoho výrobcov projektového kancelárskeho nábytku ponúka koncovému užívateľovi aj dizajnérske služby. Interiéroví a produktoví dizajnéri pracujú priamo pre výrobcu, aby pomohli zosúladiť ponuku výrobkov s aktuálnymi potrebami dizajnérskej verejnosti a trhu.
Modulárny prefabrikovaný dizajn Táto oblasť rýchlo rastie. Je efektívne stavať typové komponenty v kontrolovanom prostredí výrobní. Prefabrikáciou je možné dosiahnuť vysokú úroveň kvality. Za kontrolovaných podmienok je možné vyrobiť oveľa lepší produkt s lepšími zárukami, čo pri stavbe na mieste často nie je možné. Modulárny dizajn sa hodí do budov v neprístupných oblastiach alebo pre opakovanú výrobu.
Dizajn nábytku Aby sa dal dosiahnuť dobrý interiérový produkt, interiérový a priemyselný dizajn musia byť správne prepojené. Interiérový dizajnér vie, kam nábytok ide a ako sa používa; priemyselný/nábytkový dizajnér pozná výrobné techniky.
Dizajn svietidiel Ľudské oko v interiéri prirodzene prechádza od okien na svietidlá. Dizajn svietidiel si vyžaduje inžinierske znalosti a pri komerčnom použití podlieha certifikácii.
Dizajn kľučiek, úchytiek a remeselných detailov Práca interiérových a priemyselných dizajnérov zvyšuje funkčný a dekoratívny apel úchytiek, kovaní, madiel či kľučiek – výrobkov pre použitie v budovách alebo na nábytku. Dopyt po ručne zdobenom a remeselne vyrábanom sortimente stúpa.
Dizajn stien Táto oblasť si vyžaduje odborné znalosti v oblasti výroby a dizajnu ako aj znalosť súčasných trendov. Mnohí interiéroví dizajnéri navrhujú tapety alebo obklady stien, čerpajú zo znalosti farieb, štruktúr, vzorov a pracujú s mierkou.
Dizajn akvárií Dizajnéri robia návrhy nie len veľkých komerčných akvárií, ale aj tých menších – pre domácnosti, kancelárie, firmy, reštaurácie alebo výstavy. Akvárium, ako výrazný dizajnový prvok, slúži viacerým účelom. Lekárske výskumy napríklad naznačujú, že sledovanie akvária znižuje krvný tlak.
Dizajn sanity Na navrhovanie umývadiel, záchodov, vaní a armatúr musí mať dizajnér technické znalosti a osobitný záujem o sochárstvo. Výrobcovia príslušenstva môžu oživiť tvary starších prvkov a prepracovať ich tak, aby spĺňali súčasné inštalačné normy a dizajnové predpoklady.

DIZAJN POVRCHOV, TEXTÚR A ŠTRUKTÚR

Dizajn kobercov Interiéroví dizajnéri pracujú s textilnými dizajnérmi a výrobcami, pomáhajú vyvíjať najvhodnejšie aplikácie pre danú situáciu. Títo špecialisti študujú textilné odbory dizajnu alebo vo veľkej miere a dlhodobo pracujú v tejto oblasti.
Dizajn tvrdých podláh Návrh tvrdých podláh vyžaduje znalosť farebných trendov ako aj pracovnú znalosť vlastností dreva, keramiky, mramoru, vinylu, liatych podláh a ďalších vhodných materiálov. Existuje mnoho druhov tvrdých podláh a podlahových produktov a mnohé si vyžadú špecializovaných dizajnérov.
Povrchová úprava stien Fresky, štuky a textúrované povrchové úpravy, ktoré sa používali po stáročia sú aj dnes veľmi žiadané. Táto špecializácia sa už neobmedzuje iba na reštaurátorské práce. Komerční klienti aj majitelia bytov hľadajú nové, moderné povrchové úpravy stien.
Dizajn keramických obkladov Do tejto oblasti patria dovážané, domáce aj lokálne a umelecky vyrábané dlaždice a obklady. Keramické obklady sa používajú tak vo veľkých prevádzkach ako aj na dekoratívne účely nástenných malieb či umeleckých sôch a skulptúr a inštalácií.
Imitácie a šablóny Imitácie povrchov, šablóby a formy sa stali výrazným dekoratívnym prvkom interiérov. Stupeň umeleckého alebo dizajnérskeho vzdelania nie je pre tento druh práce nevyhnutný, ale skúsenosti a zručnosti pomáhajú pri premietaní predstáv klienta do reality. Aj keď existuje množstvo kníh a postupov, ktoré robia umenie a jeho techniky zrozumiteľným aj pre širokú verejnosť, väčšina klientov radšej požiada odborníka, ako by sa o experiment mala pokúsiť sama.

UMENIE V INTERIÉRI

Nástenné maľby Väčšina zhotoviteľov nástenných malieb sú interiéroví dizajnéri s umeleckým pozadím, ktorí najprv predstavia klientovi skicu a následne spustia projekt v plnej veľkosti na plátno alebo priamo na stenu. Táto umelecká forma sa stala veľmi žiadanou. Dopyt po tejto technike rastie a vytvára novú špecializáciu na ručne maľované steny.
Predaj umeleckých diel Dizajnéri, ktorí sa zaujímajú o výtvarné umenie rozumejú tomu, čo sa ľuďom páči a do čoho dokážu investovať. Rovnako rozumejú priestoru a vedia, ako umelecké diela správne umiestniť a nainštalovať. Umenie či dielo, ktorého umiestnenie sa dá dobre predstaviť v konkrétnom interiéri, sa najlepšie predáva a dostáva tak nový výraz.
Konzultant umenia Konzutant v oblasti umenia vyhľadáva pre klienta dostupné umelecké diela alebo uzatvára dohody na ich tvorbu pre konkrétny interiérový projekt. Konzultant musí mať rozsiahly prehľad o umeleckej scéne, musí rozumieť projektu interiéru a poznať výtvarné disciplíny.

SCÉNOGRAFIA

Fotografická scénografia Táto špecializácia spolupracuje s výrobcami a reklamnými agentúrami pri tvorbe scén určených na podporu predaja produktov. Väčšina scénografov má vlastný súpis rekvizít a pozadí. Týždne trávia tvorbou a zostavením scény, ktorú potom ihneď po jej použití strhnú. Dobrá scéna si vyžaduje pochopenie toho, čo je fotogenické a čo nie, ako aj to, čo sa dá retušou upraviť alebo dorobiť.
Stylista pre fotografiu Dizajnéri pracujú s fotografmi, aby zlepšili vnútorný priestor pre účely fotografie. Zahŕňa to premiestnenie nábytku, aby vynikli výhody miestnosti a jej priestorové danosti. Nie všetci dizajnéri či architekti chápu, ako nastaviť a pripraviť vlastnú prácu pre dobrú prezentačnú fotografiu, preto spolupracujú s ďalšími dizajnérmi, ktorí sa na to špecializujú.
Scénografia Scény pre filmy, televíziu, divadlo, reklamu, tanec či operu sú iný svet. Scéna je pre show a jej trvanie je krátke. Dizajnéri navrhujú všetko, čo je na scéne vidieť. Vízia režiséra je pri produkcii dizajnu scény rozhodujúca.

DIZAJN PRE DOPRAVNÉ PROSTRIEDKY

Dizajn pre vesmírne stanice a rakety Toto je najvyššia výzva v ergonomickom dizajne, keďže sa musí navrhnúť každý centimeter. Mnoho spotrebiteľských výrobkov je vyvinutých na základoch štúdií týkajúcich sa dizajnu vesmírnych lodí.
Dizajn pre lietadlá Táto špecializácia je veľmi úzka, avšak lietadlá dnes zastupujú spektrum funkcií – od typickej osobnej prepravy po lietajúce konferenčné miestnosti alebo obytné lietadlá so spálňami či vaňou. Interiérový dizajnér musí brať do úvahy konštrukčné prvky z hľadiska hmotnosti, požiarnej bezpečnosti, psychologických účinkov či dopadov dizajnu na toto prostredie.
Dizajn pre lode Táto špecializácia si vyžaduje rozsiahle znalosti požiarnych predpisov, námorných noriem a predpisov, hmotností a materiálov. Mnohé výrobky sa musia vyrábať špeciálne pre námorné použitie. Námorný dizajn zahŕňa všetky veľkosti lodí a člnov, od pracovných člnov po obrie výletné lode. Požiadavky na dizajn siahajú cez holisitický prístup k dizajnu, kde každý roh musí mať viac ako jedno použitie, až po extravagantné požiadavky na lode s bazénmi, obchodmi, spoločenskými sálami či kúpeľmi s vírivkou.
Dizajn pre vlaky a autobusy Interiéry osobných vlakov a autobusov musia byť navrhnuté tak, aby zohľadňovali pohodlie a bezpečnosť cestujúceho. Samozrejme, musia byť tiež atraktívne.

3. ODBORNÉ PROFESIE A ŠPECIALIZOVANÉ SLUŽBY

ODBORNÉ PROFESIE A SLUŽBY

Akustický dizajn Zvuk je neoddeliteľnou súčasťou každého prostredia. Tak, ako stúpajú ceny nehnuteľností a žijeme bližšie pri sebe, tak sa ticho a kľud stávajú žiadaným luxusom. Špecialisti na akustiku pracujú na projektoch od koncertných siení, konferenčných miestností, otvorených kancelárií, reštaurácií, po obytný interiér nevynímajúc. V rôznych interiéroch existujú rôzne zvuky, ktoré chceme počuť a zvuky, ktoré počuť nechceme.
Dizajn osvetlenia Osvetlenie je výrazný a dôležitý prvok, ktorý vytvára atmosféru, má dopad na ekológiu a podlieha funkčným potrebám. Mierka projektu, štruktúra, elektro-inžinierstvo a znalosť koncových a ovládacích prvkov sú kritickou súčasťou dobrého návrhu osvetlenia. Rovnako dôležité sú aj technické požiadavky, normy a predpisy pre konkrétne projekty.
Dizajn profesionálnych kuchýň Táto špecializácia si vyžaduje si to znalosť gastro zariadení a know-how, ako ho prispôsobiť a navrhnúť podľa preferencií jednotlivých prevádzkovateľov. Gastro špecialisti pracujú nezávisle alebo ako dodávatelia zariadení. Typickými projektmi sú kuchyne pre komerčné reštaurácie, fast food, podnikové jedálne a vývarovne.
Dizajn pre bezpečnostné systémy Každý sa stará o bezpečnosť či už o vlastnú alebo ako prevenciu proti krádeži. Bezpečnosť a ochrana sa stala dôležitou pre všetky priestory, od komerčných po obytné. Školy a súdne budovy sa vybavujú kamerami, detektormi kovov a ďalšími zariadeniami. Bezpečnostný konzultant by mal byť súčasťou základného projektového tímu každej občianskej budovy.
Solárny dizajn Dizajn budov s využitím solárnej energie nie je len o samotnej energii, ale aj o koordinácii environmentálnych otázok s ľudskými potrebami. Kľúčové témy sú energetická účinnosť, ochrana pred slnkom a tienenie, materiály odolné voči slnečnému žiareniu, ďalšie izolácie a technológie.
Dizajn pre úsporu energie Energetický špecialista poskytuje poradenstvo v oblasti energeticky účinných výrobkov a plánovania interiéru pre lepšie využitie energie. Táto oblasť môže obsiahnuť aj návrh solárnych systémov, prispôsobenie existujúcich alebo vývoj nových štruktúr. Špecializácia tiež hľadá možnosti nového využitia tradičnej alebo vhodné použitie novej technológie na úsporu energie.

KONZULTAČNÉ, REALIZAČNÉ A MANAŽÉRSKE SLUŽBY

Projektový manažment Projektový manažment zahŕňa od veľmi jednoduchých projektov ako sú malé kancelárie, až po komplexné sústavy funkčných interiérov podliehjúcich spôsobom riadenia projektov na kľúč. Projektové riadenie si vyžaduje dokonalé ovládanie podstaty fungovania rôznych profesií a typov remesiel.
Služby na kľúč Služby na kľúč zahŕňajú všetko od zabezpečenia nehnuteľnosti, dizajnu a výstavby, až po inštaláciu nábytku a dokončenie interiérov do tých najmenších detailov. To, čo musí klient urobiť, je otočiť kľúčom, otvoriť dvere a fungovať.
Poradenstvo vo výrobe Táto špecializácia prináša kontrolu nad výrobným procesom, ktorý zlepšuje bezpečnosť, zvyšuje efektivitu a produktivitu výroby a súvisí s činnosťou technológov a aplikáciami ergonomického dizajnu.
Firemný vnútropodnikový dizajn Vlastní zamestnanci, vnútropodnikový dizajnéri sú zodpovední za udržiavanie vizuálnej integrity spoločnosti, jej produktov či služieb. Dizajnér môže iniciovať alebo samostatne vykonať dizajnový projekt alebo je zodpovedný za nájom ďalších konzultantov na zložité projekty a pôsobí ako kontakt medzi externými konzultantmi a firmou.
Správy budov a nehnuteľností Tieto služby sú orientované na fyzickú správu budovy, koordináciu nákupov, obstarávaní opráv a údržby budov. Správcovia plánujú a riadia styky medzi vedúcimi pracovníkmi spoločností, nájomníkmi a medzi konzultantmi, architektmi a inžiniermi.
Služby pre nájomcov Interiéroví dizajnéri pracujú s prenajímateľmi a developermi pri koordinácii vnútorných priestorov pre obytné interiéry, byty či obchodné kancelárie. Môžu navrhnúť farebné schémy, dispozície alebo zabezpečiť, aby práca ostatných dizajnérov koordinovala dizajn manuály, a to, čo už v budove existuje.
Súdnoznalectvo Táto špecializácia vznikla pre potreby riešenia sporov. Ak je výrobok vyrobený zle alebo je nesprávne používaný a má za následok zranenie alebo smrť, môžu sa právnici poradiť so súdnym znalcom na problematiku. Táto oblasť si vyžaduje nielen odbornú spôsobilosť, ale aj osobnosť, ktorá je nestranná aj pod tlakom.
Špecialista na zákony o BOZP Títo špecialisti majú aktuálne informácie o stavebných, bezpečnostných a požiarnych predpisoch. Často spolupracujú s dizajnérmi, projektantmi, poskytujú konzultácie pre výrobné firmy, zhotoviteľov alebo majiteľov budov.
Stavebný/autorský dozor Dizajnéri dohliadajú, riadia alebo koordinujú súčasti projektu a pomáhajú pri rozhodovaní. Interiéroví dizajnéri často pôsobia ako kontakt medzi dodávateľom a klientom alebo sú priamo zodpovední za zazmluvnenie iných konzultantov a dodávateľov.

OBCHOD A MARKETING

Nákup interiérových produktov Dizajnér alebo dizajnérska firma môže pôsobiť ako nákupný agent pre veľké spoločnosti, kontroluje, testuje a následne vyjednáva podmienky a objednáva nábytok. Nákupcovia alebo obchodné spoločnosti môžu pre klientov získať lepšie ceny.
Predaj interiérových produktov Predaj je súčasťou každej dizajnérskej praxe. Niektorí dizajnéri považujú za lukratívnejšie pracovať v maloobchode, vlastniť a spravovať špecializované obchody a showroomy. Dizajnéri sú dobrí predajcovia, najmä v oblastiach súvisiacich s dizajnom, pretože rozumejú tomu, ako výrobok používať. Najlepší predajcovia sú konzultanti, ktorí klientom ukazujú, ako daný produkt používať. Interiéroví dizajnéri tiež pomáhajú pri výbere portfólia produktov pre konkrétny maloobchod. Dnes obchody stále viac pracujú s produktovými dizajnérmi, ktorých produkty aj predávajú.
Predaj interiérových produktov doma Predstaviť vzorky či produkt klientovi doma alebo vo vlastnom priestore, je veľmi efektívny spôsob prípravy projektu a samotného predaja. Auto plných katalógov, doplnkov, vankúšov a závesov či tapiet je esenciálna súčasť tejto služby.
Reprezentant výrobcu Táto predajná stratégia predstavuje spojenie medzi výrobcom a interiérovým dizajnérom. Medzi najlepších zástupcov výrobcov patria bývalí dizajnéri alebo predajcovia. Rozumejú produktu, vedia ho predávať a chápu potrebám aktívnych interiérových dizajnérov. Reprezentant výrobcu komunikuje s dizajnérmi, poskytuje katalógy, pomáha pri príprave špecifikácií a objednávky.
Vzorové vybavenie bývania Vzorové bytové vybavenie môže navrhnúť nezávislý dizajnér, ktorý špecifikuje architektonické detaily interiéru. Zariadenie obstará dodávateľ alebo spoločnosti, ktoré sa venujú vybaveniu interiérov. Niektoré firmy poskytnú všetok nábytok a doplnky stavebníkovi na dlhšie obdobie, na konci ktorého sa tento môže použiť na inom projekte.
Influencer promotér Obchodné a profesijné organizácie často zamestnávajú interiérových dizajnérov ako svojich hovorcov alebo reprezentantov, aby vytvorili väzby medzi skupinou výrobkov a dizajnérom, alebo klientom. Schopnosť dizajnérov v oblasti propagácie môže organizáciu posilniť. Dizajnéri chápu potreby koncového používateľa ako aj množstvo dizajnérskych disciplín zapojených do výrobného procesu.
Marketingový špecialista Marketingový špecialista prepája dizajnérsku firmu s vhodným klientom. Viacerí dizajnéri majú lepšiu prácu v dizajne ako v predaji, preto je potreba a hodnota tohto špecialistu aktuálna a dobre hodnotená.
Produktový marketing Interiéroví dizajnéri sú dostatočné kvalifikovaní, aby pomáhali pri vývoji dizajnu výrobkov, a dopĺňali tak dizajnérov zamestnaných u výrobcu. Poradenstvo s interiérovými dizajnérmi môže pomôcť udržať pozíciu firmy na trhu. Interiéroví dizajnéri pomáhajú pri marketingu produktov skúmaním rôznych spôsobov použitia produktu v interiéri.
Žurnalistika Prostredníctvom tlače a online môžu dizajnéri rozšíriť povedomie o dizajne. Tak sa stane práca dizajnérov zrozumiteľnejšia pre rôznych profesistov a ľudí pracujúcich v interiérovom priemysle, ako aj pre širokú verejnosť. Dizajnéri môžu vzdelávať prostredníctvom rubrík a článkov o dizajne pre noviny, časopisy, televízie, online portály. Písanie je špeciálna zručnosť, rovnako ako schopnosť pracovať pred kamerou.
Influencer Public Relation Interiéroví dizajnéri so silnými komunikačnými schopnosťami sa môžu rozhodnúť pritiahnuť pozornosť médií na prácu iných dizajnérov. Niektorí dizajnéri prepájajú výrobcov, dizajnérov s konečným používateľom.
Kvalifikácia produktov Najímanie dizajnérov na hodnotenie výrobkov z hľadiska ich kvality, praktickosti a predajnosti je pre výrobcov dobrou investíciou. I keď je tento servis u nás v plienkach, budúcnosť ukáže výhody tohto prístupu výrobcov.

Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme

Pridaj komentár