Kategórie
Aktivity News

Víťazov INSAID AWARDS 2023 je viac o špeciálne ocenených

Slovenská asociácia interiérových dizajnérov po štvtýkrát udelila ocenenia INSAID AWARDS pre najlepšie slovenské interiéry a ich autorov. Ceremoniál vyhlásenia víťazov prebehol tento rok na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, v piatok 20. októbra 2023, na novom 2,5 – dňovom festivale interiérov intebold.

winwin architects., Foto Soňa Maletz

Dva dni pred festivalom, v stredu a vo štvrtok, sme obhliadli 14 porotou nominovaných interiérov, od Bratislavy po Skalku nad Váhom. Porotcovia vyzdvihli kreativitu autorov a kvalitu prevedenia interiérov.

What Architects., Foto Soňa Maletz

Medzinárodná porota v zložení Štefan Polakovič (SK), Martin Thoernblom (AT), Davina Preca (MT), Rene Pier (DE) a Lenka Petráková (UK/SK)* vybrala v každej z piatich profesionálnych kategórii najlepší interiér. Študentov ocenila troch. Porota sa zároveň zhodla na udelení dvoch špeciálnych ocenení – Cenu za kreativitu a Čestné uznanie. Verejnosť hlasovala tiež za svojho favorita. Záznam z diskusie poroty o interiéroch a z ceremoniálu odovzdávania cien si môžete pozrieť na tomto linku.

Porotcovia Martin Thoernblom a René Pier, zľava

INSAID AWARDS podporuje generálny partner ITB Development a z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Okrem osláv slovenských interiérov a propagácii ich tvorcov môžeme otvárať témy uznania profesie interiérový dizajnér a interiérový architekt na Slovensku a v Európe a tiež formy a obsah vzdelávania tohto mladého multidisciplinárneho odboru.

Pri tejto príležitosti sme prvýkrát vydali magazín intebold. Je jedinečnou zbierkou, ktorá obsahuje všetkých víťazov INSAID AWARDS z rokov 2020, 2021 a 2022 a nominovaných v roku 2023. Týmto spôsobom vzniká priestor pre najinšpiratívnejšie a najinovatívnejšie interiérové projekty, ktoré sa stali súčasťou súťaže o najlepšie slovenské interiéry.

Privátny interiér

Ocenenie v kategórii Privátny interiér odovzdali Lenka Petráková a za partnera Profirol Veronika Sikelová, Špecialistka pre architektov.

“Mali sme to šťastie, že sme mohli preskúmať tri veľmi zaujímavé architektonické návrhy, pri ktorých sme si každý všimli niečo výnimočné. Každý z týchto projektov bol navrhnutý na mieru, aby vyhovoval špecifickým potrebám svojich klientov a niesol jedinečný umelecký rukopis dizajnových štúdií, ktoré ich vytvorili.

Jeden z týchto návrhov sa však výrazne vynímal. Chcela by som zdôrazniť niečo úžasné, čo sme mali príležitosť vidieť tento rok. Pri mnohých z týchto projektov boli investor a klient prítomní pri ich prezentácii. Toto je nesmierne dôležitá podpora pre dizajnérov, a tak by sme radi poďakovali nielen dizajnérom, ale aj investorom za ich fantastickú podporu,” povedala Lenka Petráková.

Víťaz kategórie Privátny interiér
SKYFLAT | Bratislava
Autori | Ondrej Kurek, Tomáš Krištek
Spoluautori | Mária Šebová, Mária Vaňurová
What Architects. www.what.sk

SKYFLAT, foto Matej Hakár
SKYFLAT, foto Matej Hakár
SKYFLAT, foto Matej Hakár

“Tento dizajn predstavuje pozoruhodnú schému interiéru, ktorá sa skladá z troch odlišných blokov – vstupného priestoru, kuchynského bloku a obývacej izby. Aj keď tieto bloky zachovávajú jednotnú jazykovú a farebnú schému, líšia sa vo svojej materiálnosti. Táto rôznorodosť materiálov nie je len vizuálnym prvkom, ale slúži aj ako mechanizmus na transformáciu cirkulačných priestorov na umelecké objekty, ktoré usmernili tok návštevníkov.

Rovnako treba oceniť remeselné spracovanie v tomto byte, ktoré je mimoriadne kvalitné. Jedinečné prvky, ako je vstavaná posteľ, pohovka a úložné riešenia, sú precízne navrhnuté tak, aby zdvihli užívateľov k oknám a poskytli vynikajúci zážitok. Dokonca aj betónová vaňa bola vyrobená s takou pozornosťou k detailom, že tento projekt má naozaj málo nedostatkov. Chcela by som tiež poznamenať, že tento projekt uznáva a vracia hold architektonickým stratégiám štúdia Zaha Hadid Architects, ktoré boli zodpovedné za exteriér budovy. Táto vedomá voľba spojiť exteriér s interiérom vytvorila krásny a plynulý most medzi týmito dvoma svetmi,” zhodnotila s porotou Lenka Petráková z londýnskej kancelárie Zaha Hadid Architects.

Pracovisko

Ocenenie v kategórii Pracovisko odovzdali Martin Thoernblom, prezident Európskej komory interiérových architektov (ECIA) a za partnera Nowy Styl Dominika Fecková, obchodná riaditeľka pre Slovensko.

Víťaz kategórie Pracovisko
KANCELÁRIA LIGHTING BEETLE* | Bratislava
Autori | Mgr. art. Ing. arch. Ondrej Kurek, Ing. arch. Tomáš Krištek, Ing. arch. Mária Šebová
What Architects. www.what.sk

KANCELÁRIA LIGHTING BEETLE*, Foto Jakub Čaprnka
KANCELÁRIA LIGHTING BEETLE*, Foto Jakub Čaprnka
KANCELÁRIA LIGHTING BEETLE*, Foto Jakub Čaprnka

“Tento projekt zanechal výrazný dojem na celú porotu, a to z dobrého dôvodu. Predstavuje moderný prístup k pracovisku, ktorý sa vyznačuje flexibilitou a prispôsobivosťou. To z neho robí výnimočné riešenie na riešenie podstatných výziev, ktorým čelia dnešné kancelárie. Je žiarivým príkladom toho, ako inovatívny dizajn dokáže bezproblémovo spojiť flexibilitu a moderné pracovné postupy do jediného súdržného riešenia,” opísal Martin Thoernblom kancelárie Lighting Beetle*.

Hotely, reštaurácie a kaviarne

Ocenenie v kategórii Hotely, reštaurácie a kaviarne odovzdali Davina Preca a za partnera DUBLINO Zuzana Semíková, marketingová manažérka spoločnosti.

“Ako porota sme sa vydali na obhliadky, aby sme pochopili podstatu týchto miest – ich jedinečné príbehy a túžby. Odvážili sme sa oceniť nad rámec samotnej funkcie poskytovania miesta na spanie alebo večeru. Prvoradou úlohou príbehu miesta je vyvolať hlbokú emocionálnu odozvu v jeho zákazníkoch, zapojiť zmysly, aby vytvorili nezabudnuteľný zážitok, a v konečnom dôsledku podnietiť túžbu návštevníkov vrátiť sa,” povedala Davina.

Víťaz kategórie HoReCa
BISTRIC RESTAURANT | Bratislava
Autori | Lucia Kušnírová, Katarína Mňahončáková, Soňa Salnerová, Dominik Haviar
winwin architects www.winwin.sk

BISTRIC RESTAURANT, Foto Welin Nagyová
BISTRIC RESTAURANT, Foto Welin Nagyová
BISTRIC RESTAURANT, Foto Welin Nagyová

“Tím winwin architects majstrovsky previedol projekt snov a vášne klienta do vizuálne ohromujúcej reality. Tento výkon dosiahli vďaka dômyselnému použitiu lokálnych materiálov a neochvejnej lojálnosti k detailom,” povedala Davica Preca, interiérová dizajnérka a členka predstavenstva ECIA.

Verejný interiér

Ocenenie v kategórii Pracovisko odovzdali Martin Thoernblom, prezident Európskej komory interiérových architektov (ECIA) a za partnera IDONA Michal Zajko, CEO, riaditeľ spoločnosti.

Víťaz kategórie Verejný interiér
NEMOCNICA BORY | Bratislava

Autori interiéru | Branislav Loskot, Peter Kukučka, Jaroslav Takáč, Veronika Mandincová, Zuzana Vlžáková, Soňa Havlíková, Matej Zelenay, Nikol Polášková, developer | Penta Real Estate, stavebník I Svet zdravia
AT26 architects www.at26architects.com

NEMOCNICA BORY, Foto Miro Pochyba, Pavel Kudivani
NEMOCNICA BORY, Foto Miro Pochyba, Pavel Kudivani
NEMOCNICA BORY, Foto Miro Pochyba, Pavel Kudivani

“Aj keď to nemusí byť najúžasnejší alebo najtrendovejší projekt, predstavuje jeden z najdôležitejších príspevkov do globálnej diskusie. Projekt Nemocnice Bory s cenným vkladom talentovaných interiérových architektov sa skutočne povýšil na úplne novú úroveň,” uzrejmil Martin.

Scénografia a inštalácie

Ocenenie v kategórii Scénografia a inštalácie odovzdávali René Pier, ambasádor vzdelávania pre interiérových architektov v Európe a za partnera Kronospan Jaroslav Kováčik, marketingový manažér.

Víťaz kategórie Scénografia a inštalácie
SOM STORE X D415 | Stanica Nivy, Bratislava
Autor | Peter Gonda
Spoluautori | Spolupráca architektúra X Zoran Samoľ X Lubomír Šoška, Grafický dizajn X khn.sk, Realizácia X blackdog.wtf, Stolárske práce X kitchentrade.sk, Osvetlenie X svetelnestropy.sk, Elektroinštalácie X iqe.sk, Vzduchotechnike X mplan.sk
D415 | www.d415.studio

SOM STORE X D415
SOM STORE X D415
SOM STORE X D415

Na čom sa porota zhodla, vyjadril René Pier, oceňovaný interiérový architekt: “Poďme sa ponoriť do podstaty tohto projektu. Všetko to začína jednoduchým, no hlbokým pojmom. Myšlienkou prejaviť sa prostredníctvom vzhľadu a oblečenia. Tento základný koncept slúžil ako východiskový bod pre rozprávanie o dizajne mimoriadneho obchodu v rušnej nákupnej hale.

V prostredí, kde sa mnohé značky často zdajú na nerozoznanie, si vizionársky investor spojil ruky s architektom, aby vytvorili novú cestu pre slovenských módnych návrhárov. Výsledkom je majstrovské dielo, oslava kreativity, ktorá nachádza krásu v najbežnejších materiáloch, dokonca aj v tých, ktoré sú zvyčajne skryté.

Tento inovatívny dizajn vábi a zachytáva predstavivosť návštevníkov. Keď sa prechádzate nákupným centrom, pohltí vás zmyslové preťaženie – kakofónia značiek a lôg. Napriek tomu tento projekt dômyselne stavia „SOM“ do centra pozornosti a ponúka zreteľné vyjadrenie rôznych značiek v oddelených priehradkách. Sme radi, že môžeme oceniť tento výnimočný dizajn, ktorý je dôkazom bezhraničnej kreativity, ktorá dokáže premeniť aj tie najobyčajnejšie priestory na mimoriadne vitríny.”

Študentská kategória

Ocenenia v kategórii Študent odovzdávali Lenka Petráková, tiež študentka doktorantského štúdia na FAD a za generálneho partnera ITB Development Tomáš Šebo, architekt a spoluzakladateľ ITB Development.

“Súťažné príspevky od študentov nás úplne ohromili svojimi prepracovanými návrhmi, inovatívnymi riešeniami v oblasti materiálov a foriem, a zručnosťou, s akou prezentovali svoje dizajnérske zámery,” povedala Lenka.

“Rozhodnutie zapojiť sa do súťaže, ako je táto, a nechať hodnotiť vašu prácu náročnou porotou, ktorou sme boli my, je nesmierne odvážne. Preto chcem vyjadriť uznanie všetkým našim študentom, ktorí sa rozhodli zúčastniť sa tejto súťaže. Ukázali mladším generáciám, že to má zmysel, že kuráž je kľúčom k úspechu, a že cesta inovatívnych riešení je otvorená,” apelovala.

Víťazné projekty sú bez umiestnenia poradia a z rôznych škôl.

ENQUIRER OFFICE
Autor | Paulína Šramčíková
Škola | Florence Institute Design International.
Projekt zaujal porotu svojou schopnosťou spojiť flexibilitu priestoru so spoločenstvom a hodnotami.

ENQUIRER OFFICE, Paulína Šramčíková

KULTÚRNO-SPOLOČENSKÉ CENTRUM SÁSA
Autor | Margaréta Janovcová
Škola | Technická Univerzita Zvolen.
Návrh zaujal tým, ako študentka spojila tradíciu remesla s moderným dizajnom.

KULTÚRNO-SPOLOČENSKÉ CENTRUM SÁSA, Margaréta Janovcová

VILA NA KRAMÁROCH
Autor | Marek Malček
Škola | Stavebná fakulta STU Bratislava.
Projekt vyniká inovatívnym využitím materiálov, ako sú sklo a tehly, a spôsobom, akým pracuje so svetlom v interiéri.

VILA NA KRAMÁROCH, Marek Malček

Cena za kreativitu

REVITALIZÁCIA VSTUPNÝCH PRIESTOROV NEONATOLOGICKEJ KLINIKY INTENZÍVNEJ MEDICÍNY LF UK A NÚDCH | Bratislava
Autor | Zuzana Kráľovičová
Spoluautor | Gabriela Chvostaľová
Zažitkové steny | www.zazitkovesteny.sk

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA INTENZÍVNEJ MEDICÍNY LF UK A NÚDCH, Foto Matej Fabiánek

“Ako ľudské bytosti nie sme len osamelí jednotlivci, sme zo svojej podstaty sociálne bytosti. Empatia je jedinečný dar, ktorý nás odlišuje a umožňuje nám spojiť sa s ostatnými. Je to jedna z našich najdôležitejších kompetencií, ktorá nám umožňuje porozumieť individualite a túžbam našich klientov a pracovať v súlade s nimi. Čo sa však stane, keď klientovi chýba hlas alebo schopnosť komunikovať svoje potreby?

Tu zasahujú interiéroví architekti a práve v týchto chvíľach je empatia potrebná najviac. V prípade Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny LF UK a NÚDCH bol napätý rozpočet ďalšou výzvou. Tu však vstupuje do tvorby ďalšia podstatná kompetencia – kreativita.

Je to jedinečná kombinácia empatie a kreativity, ktorá prinútila porotu, aby vytvorila „Cenu za kreativitu“ pre tento výnimočný projekt. Dúfame, že toto uznanie vyšle pozitívny signál nemocniciam a inštitúciám v našom svete – výzvu investovať do interiérových architektov, umožniť im urobiť viac a poskytnúť väčšie zdroje na projekty, ktoré môžu priniesť skutočnú zmenu,” povedal René Pier.

Čestné uznanie

TATRA BANKA LOBBY | Bratislava
Autori | Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter Kukučka, Veronika Mandincová
Spoluautori | Lucia Tvarožková, Zuzana Vlžáková, Matej Zelenay
AT26 architects www.at26architects.com

“Tento konkrétny priestor vyvolal živé diskusie medzi mojimi kolegami (porotcami, pozn.) a mnou. Zistili sme, že sme sa zamysleli nad radom otázok – Je to verejný priestor? Je to pracovisko? Alebo by sa to dalo považovať za inštaláciu? Bez ohľadu na tieto klasifikácie jedna vec bola nepopierateľná. Priestor slúžil ako studnica inšpirácie, ktorá nás nabádala posúvať hranice toho, čo sa od nás v našich rolách zvyčajne očakáva.

Vzhľadom na jeho výnimočné kvality sme jednomyseľne rozhodli, že tento priestor si zaslúži špeciálne uznanie. Je to pocta pozoruhodnej a inšpiratívnej povahe tohto priestoru,“ povedala Davina Preca, prezidentka Maltskej asociácie interiérového dizajnu.

Cena verejnosti

V Cene verejnosti padlo 3 472 hlasov.

NOVA PREMIUM SPA WELLNESS | Košice
Autori | Mira Maukš a Peter Maukš
Spoluautor | Grafika: KatKat Studio
MAUKŠ www.mauks.sk

INSAID AWARDS podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Pozn: *Porotkyňa Broňa Tarnócy za žial zo zdravotných dôvodov nemohla zúčastniť obhliadok avyhlásenia cien.

Pozri si videá všetkých nominovaných a ocenených interiérov

Všetky nominované interiéry v profesionálnych kategóriách INSAID AWARDS
Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme