Kategórie
Predsednictvo

Za každým rozhodnutím niekto stojí

Slovenská republika sa rozhodla, že príprava projektu jej prezentácie počas predsedníctva SR v budove rady EÚ v Bruseli 2016 bude prebiehať v dvoch fázach. Prvou prípravnou fázou bolo zverejnenie výzvy na predbežnú cenovú ponuku za účelom vykonania prieskumu trhu na určenie predpokladanej hodnoty zákazky s tým, že zadávateľ predpokladá vynaložiť na zhotovenie projektového riešenia a jeho realizáciu sumu maximálne 117 tis. Eur bez DPH. Na tomto základe bola neskôr uverejnená výzva na prezentáciu Slovenska v budove Rady EÚ Justus Lipsius v Bruseli, ktorá nakoniec hovorila o maximálnej čiastke cca. 108 tis. Eur bez DPH.

Druhá výzva, výzva na prezentáciu SR v budove Rady EÚ, nás zastihla v čase, keď bolo leto v plnom prúde. Vlastne som to bol ja, kto si na trávnatej pláži medzi labuťami na petržalskom Draždiaku túto výzvu celú prečítal. Dobre, dobre, moja frajerka mi ju preposlala, lebo ona štátnym výzvam neverí. Hlavne v časoch, keď našej krajine na všetkých úrovniach vládne jediná politická strana. Od samého začiatku som premýšľal, komu je táto výzva určená.

Projekt mal totiž obsahovať okrem kreatívneho, umelecko-architektonického riešenia aj produkciu a realizáciu, spolu s výrobou grafických materiálov, letákov a profesionálneho videa dokumentujúceho priebeh inštalácie prezentácie – to všetko v Bruseli.

Toto vo mne vzbudilo prvotný záujem. Uvažoval som, aká spoločnosť, umelec, architekt, dizajnér by si na triko vzal také komplexné sústo za tento ťažko definovateľný rozpočet. Podvedome som to porovnával s Expo2015 v Miláne, o ktorom niekto rozhodol, že 2,7mil. Eur by mohlo byť ok. Aby sa mi to lepšie porovnávalo, prepočítal som rozpočet pre prezentáciu SR v Bruseli na 0,1 mil Eur.

Spočiatku som myšlienku na ďalšie zaoberanie sa touto výzvou úplne zamietol.

Postupne sa mi však vynárali otázky, ktoré sa opakovane vracali a spontánne som sa snažil hľadať na ne odpovede. Kto bude nakoniec SR prezentovať? Je možné zmestiť sa do rozpočtu do prezentácie vzdialenej 1200km od Bratislavy s trvaním 6 mesiacov? Aká môže byť motivácia iných na účasti na výzve? Koľko ľudí by bolo potrebné zapojiť do prípravy a realizácie takéhoto projektu? Myslí to SR s tým rozpočtom vážne? Bude sa podobné fórum niekedy opakovať? Samozrejme sa vynorila aj klasická otázka – pre koho je táto výzva šitá, má zmysel sa ňou vôbec zaoberať? Máme energiu míňať energiu na vopred prehratý projekt?

Predtým ako padlo rozhodnutie ‘GO’, som si najprv zistil, či vôbec má zmysel súťažiť. Takto to tu na Slovensku proste chodí.

S odstupom času môžem skonštatovať, že výsledok môjho zisťovania ma neprekvapil. Vraj – choďte do toho, nikomu to nie je “pridelené”, súťaž je čistá. Pravda, veď kto by mohol získať na takto postavenej verejnej zákazke? Agentúra Evka to isto nebude, tá ‘vyhráva’ lukratívnejšie zákazky typu Expá a iné štátne prezentačné udalosti s čitateľne jarmočným odkazom na Slovenskú republiku.

Nakoniec sme sa na príprave nášho projektu prezentácie priamo podielali 6 autori. Interiéroví dizajnéri, produktový dizajnér, marketingový špecialista, grafický dizajnér  a projektový manažér. O tomto tíme podrobnejšie napíšem v ďalšom blogu, pretože sú to ľudia, ktorým bije srdce pre Slovensko.

Milan Illes – spoluautor projektu prezentácie SR v rade EÚ 2016

Pripájame pár prezentácií z predošlých ročníkov.

Talianske predsedníctvo

Grécke predsedníctvo

Írske predsedníctvo

zdroj videá a foto – google

Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme

Pridaj komentár