Kategórie
Aktivity News

Najlepšie slovenské interiéry – INSAID Awards 2022

Na jeseň sme vyhlásili víťazov etablovanej súťaže INSAID Awards, ktorá ocenila najlepšie slovenské interiéry a ich tvorcov. Celkovo sa do súťaže prihlásilo 47 profesionálnych interiérov a 37 študentských projektov. INSAID Awards je príležitosť porovnať sa v komunite a prezentovať svoju prácu nielen odborníkom, ale aj širokej verejnosti.

Po ceremoniáli odovzdávania ocenenia architekti z GRAU, foto – Simon Lupták

Odborná porota mala opäť možnosť osobne obhliadnuť nominované interiéry a hodnotiť nielen ich funkčnosť a estetiku, ale aj vplyv na zdravie, bezpečnosť a komfort užívateľov. Porota ocenila kreativitu, použité materiály a celkovú atmosféru navštívených priestorov. Počas hodnotenia sme precestovali približne 850 km po Slovensku, pričom v Bratislave sa väčšinou chodilo peši.

Porota na obhliadke, foto – archív

Slávnostný ceremoniál s vyhlásením víťazov INSAID Awards 2022 sa uskutočnil v novom showroome ITB Development, ktorý sám získal prestížne medzinárodné ocenenie BigSee Awards. Prehliadka interiérov a slávnostné odovzdanie cien autorom prebehla za účasti 130 pozvaných hostí, partnerov, odborníkov z akademickej a architektonickej oblasti a médií.

Z ceremoniálu odovzdávania ocenenia – Michal Zajko, Michal Staško a Tomáš Šebo, foto – Simon Lupták

Vysokú kvalitu nominovaných interiérov a profesionálnu prezentáciu slovenského interiérového dizajnu prostredníctvom INSAID Awards ocenili aj prítomní predstavitelia European Council of Interior Architects (ECIA), ako Martin Thornblom, prezident ECIA, a Sophie Green, členka predstavenstva. Ceny boli udelené v piatich profesionálnych kategóriách a jednej kategórii pre študentov. Okrem toho sa odovzdala aj cena verejnosti z online hlasovania. Podujatie bolo sprevádzané setmi od DJa Bobsana.

Počas ceremoniálu odovzdávania ocenenia v showroome ITB Development, foto – Simon Lupták

Víťazi INSAID Awards 2022

Privátny interiér – Ateliér režiséra, autori Jana Benková, Juraj Benko, Marián Gombarček

foto – Matej Hakár

Pracovisko – SLC, autori Peter Kuklica, Martin Smerek, Juraj Hubinský, spoluautor – Katarína Siváková

foto – Matej Hakár

Hotely, reštaurácie a kaviarne – GRAO, autor Alan Prekop

foto – Sarah Weiss

Obchody – Isadore, autori GRAU – Andrej Olah, Filip Marčák, Matej Kurajda

foto – Matej Hakár

Verejné interiéry – Konverzia Jurkovičovej teplárne NKP, spoločné priestory a multifunkčná sála, autori – Martin Paško a DF Creative Group

foto – Boys Play Nice

V kategórii Študent porota udelila 3 prvé ceny. Dve z nich putovali na Drevársku fakultu TU vo Zvolene a jedna na Fakultu architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

Biolífia v priestore, autorka Mgr. art. Katarína Csúzová
Marťanský habitat, autorka Bc. Terézia Kováčiková
Elektrický anjel, autorka Karolína Bujdáková

Cena verejnosti – Kiosk, autorka Ing. arch. Veronika Paldia

foto – Ing. arch. Veronika Paldia

INSAID Awards 2023 dostáva nový rozmer. Viac zahraničných porotcov prinesie oceneniu nové a nezávislé pohľady na slovenskú interiérovú tvorbu. Vytvárame exaktnejší model hodnotenia, čo prispeje k zvýšeniu objektivity, kvality a reputácie súťaže, ako aj k podpore inovácie a rozvoju interiérového dizajnu ako celku.

Registrácia interiérov do INSAID Awards 2023 je stále otvorená až do 18. júna 2023. Začali sme spolupracovať s ASB, Y.I.M.B.A. a Startiup.sk, takže budete ešte viac viditeľní. Vyhlásenie víťazov sa uskutoční po prvýkrát na INSAD Festivale, podujatí o sile interiérov, adaptácii, motivácii a miestnych perspektívach, v októbri 2023. Na festivale tiež predstavíme almanach slovenských interiérov – ročenku INSAID Awards.

Na INSAID Festival sa potvrdila účasť uznávaných spíkrov a autorít z domova aj zo zahraničia. Graeme Brooker prikývol hneď. Ide o britského interiérového dizajnéra a vedúceho programu Interior Design na Royal College of Art v Londýne. Okrem toho je autorom viacerých kníh o interiérovom dizajne.

Magnus Wästberg, švédsky dizajnér, má bohaté skúsenosti so svetlom a osvetlením, venuje sa ich návrhu a úspešnému predaju. Medzi ikony slovenskej architektúry, ktoré potvrdili účasť, patria Pavol Paňák a Martin Kusý. Ale aj Michal Pastier, slovenský inovátor, spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ viacerých agentúr, sa teší, že bude môcť inšpirovať obecenstvo na INSAID Festivale.

INSAID Awards podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Tešíme sa na vás v roku 2023.

Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme