Kategórie
Kurzy interiéru a architektúry

Architektúra a DNA interiéru

Vitajte v našom novom živom online kurze zameranom na architektúru a DNA interiéru. Tento kurz predstavuje pohľad na interiérový dizajn prostredníctvom jeho základných prvkov a ich vzťahov k architektúre budovy. Zameriava sa na identifikáciu a pochopenie DNA interiéru od zámeru, funkčnosti, použitia materiálov až po estetiku. Absolventi budú mať príležitosť prehĺbiť svoje poznanie o to, čo robí interiér úspešným a funkčným prostredím pre ľudí.

Kantína Slovenskej sporiteľne, winwin architects, foto Tomáš Manina

SAID a Intebold Academy otvára 10 týždňový živý online vzdelávací program v trvaní 20 študijných hodín, t.j. 2 hodiny týždenne.

Je šitý na mieru pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o interiérový dizajn, tvorcom interiérov v jestvujúcom architektonickom priestore a chcú sa venovať tomuto multidisciplinárnemu odboru hĺbkovo, detailnejšie a v kontexte s architektúrou.

Kurz je vhodný aj pre interiérových dizajnérov a architektov, ktorí chcú lepšie spoznať historické vzťahy, etapy, štýly a spojitosti so súčasným navrhovaním a konceptom interiérov. Absolventi získajú vedomosti o jedinečných a charakteristických vlastnostiach konkrétneho priestoru, ktoré spoločne vytvárajú estetický dojem a atmosféru interiéru, jeho DNA.

Skyflat, What Architects., foto Matej Hakár

Obsah vzdelávacieho programu

1. ZÁKLADY ARCHITEKTÚRY INTERIÉRU
Zoznámite so základnými princípmi interiérového dizajnu a ich vzťahov k architektúre.
Budete sa zaoberať navrhovaním funkčných a praktických interiérov do jestvujúcej architektúry, harmóniou a rovnováhou prvkov, čo spoločne vytvára priestor s ohľadom na farebnú paletu, svetlo, textúry a materiály. Pochopíte, čo má interiér mať, aby odrážal DNA svojho majiteľa.

2. HISTÓRIA INTERIÉROVÉHO DIZAJNU
Získate poznatky o vývoji interiérového dizajnu od praveku po súčasnosť.
Naučíte sa rozpoznávať kľúčové historické obdobia. Začnete pravekými maľbami na stenách jaskýň. Spoznáte jednotlivé historické štýly, ich charakteristiky až po súčasné trendy a inovácie. Zameriate sa na materiály, techniky, vplyv spoločenských a kultúrnych zmien na interiéry a ikonické projekty.

3. VÝZNAMNÍ DIZAJNÉRI A SÚČASNÝ NÁBYTKOVÝ DIZAJN
Spoznáte významných dizajnérov a ich prínos do nábytkárskeho priemyslu.
Predstavíme vám ikonické prvky od tvorcov a výrobcov ako Ludwig Mies van der Rohe, Charles a Ray Eames, Le Corbusier, Eileen Gray, Josef Hoffmann, Ton a ďalší. Priblížime vám prieskum súčasných trendov a inovácií v nábytkovom dizajne, vrátane ekologických a udržateľných materiálov, multifunkčného dizajnu, digitalizácie a personalizácie. Uchopíte stratégie a tipy, ako ich využiť v súlade s architektúrou a DNA interiéru.

4. ANALÝZA ARCHITEKTONICKÉHO PRIESTORU
Naučíte sa analyzovať priestor, svetlo, štruktúry a funkčnosť v interiéri.
Preskúmate princípy rozloženia a usporiadania priestoru, ako sú otvorené plánovanie, uzavreté miestnosti, štúdie rôznych zón a ich vzájomné prepojenie, význam svetla, haptiky, funkčnosti a ergonómie, zber dát a prieskumov, 2D a 3D modelovanie, renderovanie a fyzické modely. Naučíte sa, ako najefektívnejšie plánovať interiér.

5. DIZAJNOVÉ KONCEPTY
Zistíte ako vytvoriť konceptuálne riešenia zohľadňujúce potreby a preferencie klienta.
Naučíte sa ako efektívne komunikovať s klientom a pochopiť jeho očakávania, estetické preferencie a funkčné potreby pre daný projekt tak, aby odrážalo jeho DNA. Získate vedomosti o tvorbe moodboardov. Podporujeme konceptuálny výskum a prácu s rôznymi štýlmi na vytvorenie unikátneho dizajnu v súlade s potrebami klienta. Získate konštruktívnu spätnú väzbu k vašim prácam.

6. MATERIÁLOVÁ PALETA
Dozviete sa ako identifikovať a vybrať materiály a textúry v súlade s charakterom a funkciou interiéru.
Získate poznatky o rôznych typoch materiálov používaných v interiéroch, ktoré reflektujú jestvujúcu architektúru, ich funkciu a použitie. Zameriate sa na kompatibilitu a harmóniu, vplyv na atmosféru a DNA priestoru. Porozumiete vzorkovaniu, etickým a ekologickým aspektom materiálov a ukážeme vám rôzne tipy a triky, ako s materiálmi a textúrami narábať.

7. TECHNIKY VIZUÁLNEJ PREZENTÁCIE
Získate poznatky a tipy na zvládnutie nástrojov na vizualizáciu a prezentáciu dizajnových návrhov
Spoznáte rozmanitú škálu inovatívnych vizuálnych nástrojov ako sú digitálne kreslenie, 3D modelovanie, renderovanie, softvérové aplikácie na tvorbu koláží, moodboardov a využitie Midjourney a Discord pri prezentáciách. Naučíte sa, ako vytvárať digitálne prezentácie v Google Slides, Canva, Morpholio Trace a Morpholio Board. Pomôžeme vám zlepšiť techniky a prezentácie v budúcnosti.

8. REALIZÁCIA INTERIÉRU
Nadobudnete znalosti a zručnosti potrebné na úspešné plánovanie, riadenie a dokončenie projektov v praxi.
Naučíte sa efektívne plánovať, koordinovať, vyberať a spolupracovať s remeselníkmi a dodávateľmi. Spoznáte tvorbu a tipy na cenový rozpočet a ako robiť autorský dozor. Zistíte ako identifikovať a riešiť problémy a komplikácie, ktoré môžu vzniknúť v procese realizácie a ako efektívne riadiť zmeny a úpravy. Zameriate sa na dôležitosť kontroly kvality počas celého procesu realizácie, vrátane overenia materiálov, správnosti inštalácie a splnenia očakávaní klienta.

Refresher office, zuhu architekti, foto Nora a Jakub

Cieľom tejto lekcie je, aby ste nadobudli znalosti a zručnosti potrebné na vytvorenie etického a férového pracovného prostredia v oblasti interiérového dizajnu, architektúry a marketingu. Vaše profesionálne správanie by malo zodpovedať najvyšším štandardom integrity a hodnôt tak, aby ste uspeli svojimi vysokokvalitnými službami a prácami aj mimo slovenského trhu.

Tento kurz je ideálny pre tých, ktorí chcú hlbšie pochopiť vzťah medzi architektúrou a interiérovým dizajnom a zdokonaliť svoje schopnosti v oblasti tvorby dobre premyslených a funkčných interiérov a zároveň finalizovali interiérové projekty tak, aby spĺňali vysoké klientské očakávania s dodržaním profesionálnych noriem a štandardov.

Dôraz pri tvorbe projektov a procese realizácie interiérov kladieme tiež na udržateľné a sociálne zodpovedné praktiky v interiérovom dizajne, ako je recyklácia, minimalizácia environmentálneho vplyvu, zohľadnenie potrieb rôznych komunít a rešpektovanie ľudských práv.

Kurz je zameraný nielen na teóriu, ale hlavne praktické skúsenosti, veľa inšpirácií a skutočných tipov. Počas štúdia na vás čaká niekoľko “domácich úloh a zadaní”, vďaka ktorým si vyskúšaš procesy v interiérovom dizajne. Po vypracovaní úloh vám lektori zodpovedia všetky otázky a vysvetlia možné nejasnosti. Po skončení kurzu získate certifikát o absolvovaní kurzu Architektúra a DNA interiéru.

+ Bonus: ETICKÉ A FÉROVÉ SPRÁVANIE INTERIÉROVÉHO/-EJ ŠPECIALISTU/-KY V PRAXI A MARKETING

GRAO, Alan Prekop, foto Sarah Weiss
Schopnosti, zručnosti a vedomosti absolventov
 • Rozpoznáte architektonické slohy a hnutia a budete vedieť priradiť a kombinovať prvky do jednotlivých štýlov interiérového dizajnu
 • Vyznáte sa v dizajnérskych ikonách, ktoré revolučne ovplyvnili vnímanie architektonického priestoru, nábytkov a úžitkových prvkov v interiéri
 • Dokážete vytvoriť usporiadanie priestoru, rozmiestnenie nábytku a moodboard interiéru, ktorý odráža DNA architektúry a klienta zároveň
 • Viete pochopiť zadanie klienta a tak vybrať vhodnú materiálovú a farebnú paletu kompatibilnú s architektúrou a DNA
 • Zvládnete vytvoriť vysokokvalitnú prezentáciu
 • Potvrdíte svoje schopnosti v argumentácii za udržateľnú architektúru
 • Viete ako plánovať a profesionálne spolupracovať
 • Poznáte desatoro férovej práce a efektívneho marketingu
Mikkelsen – Realit(k)a na dva ťahy, Peter Gonda, foto Matej Hakár

Kde, ako a za koľko

Kurz bude prebiehať naživo online. Môžete sa tak vzdelávať pohodlí doma v papučkách a tepláčikoch a čerpať znalosti od skúsených interiérových architektov z praxe. Po ukončení získate certifikát o absolvovaní kurzu.

ĎALŠIE TERMÍNY VYHLÁSIME V SEPTEMBRI

Začíname 9. apríla 2024 o 18.30 cez Microsoft Teams. Stretávať sa budeme každý utorok od 18.30 do 20.00 hodiny. Ak nestihnete lekciu, pošleme vám záznam. Kurz končíme bonusovou dvoj-hodinou a feedbackom 11. júna 2024. Celková cena kurzu obsahujúca 10 lekcií vrátane bonusu kurzu počas vyše 2 mesiacov štúdia, osobné konzultácie a prácu s lektormi, domáce úlohy s konštruktívnou spätnou väzbou, je 850eur.

Lektori

Martina Uhrinova
Milan Illes

Extra Bonusy

Poplatok zabezpečuje absolventom kurzu okrem poskytnutia vzdelávania aj študijné materiály, záznamy z online lekcií, zvýhodnené vstupenky a registrácie na podujatia, súťaže, aktivity a networking SAID a Intebold Academy. Počas štúdia získavate konštruktívny feedback, možnosť osobnej odbornej spolupráce s lektormi a prístup do uzavretej skupiny kurzu na platforme Discord.

Registrujte sa dnes

Budeme sa tešiť, ak si užijete s nami skvelú jazdu interiérovým dizajnom a architektúrou. Všetci záujemcovia o kurz Architektúra a DNA interiéru, registrujte sa, prosím. Prihláška nie je záväzná, počet účastníkov je však limitovaný. Radi vás budeme kontaktovať.

Vyjadrite záujem, registrujte sa pre priebežné informácie o tomto programe

  Formulár

  Kurz (povinné)

  Kontaktné údaje (povinné)

  meno

  email

  telefón

  Fakturačné údaje

  Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme