Kategórie
Byty a rodinné domy Slovenské interiéry

pavlech architekti & FullHouse Architecture- interiér zrubu

História zrubových stavieb siaha až do stredoveku, ku Vikingom. Konštrukcie boli dnešným jazykom ekologické, využíval sa lokálny materiál z ihličnatých stromov, predovšetkým z jedle. Komu by sa chcelo na chrbtoch vlastných či zvieracích premiestňovať tažké brvná na dlhé trate, všakže. Vodorovne vrstvené kmene stromov stavali na surovo, elektrické píly na opracovanie nepoznali. Sekerou obrobili ich konce na špicato, spájali tesárskym kolíkom, čím predišli vybočeniu kmeňov. Špáry medzi kmeňmi vypĺňali machovinou, drevom, alebo hlinou. Tí zámožnejší si v neskoršej dobe dopriali aj natiahnutie hlinenej mazaniny, ktorá sa v interiéroch zvykla bieliť či inak farebne upravovať. Strechy s veľkým previsom zamedzovali dopad priamych slnečných lúčov na konštrukciu. Dôvodom, prečo sa do dnešnej doby zachovalo len pár pôvodných zrubov, je ich primitívna konštrukcia bez základov, s udupanou hlinenou podlahou. V ostatnom polstoročí sa slávi veľký návrat k zrubovým stavbám. Nástupom nových materiálov a technológií zažívajú boom. Dnes sa predovšetkým stavajú zo smrekového dreva. Treba však poznamenať, že to vôbec nie je lacná investícia. Okrem toho, na tú romantiku zašlých čias sa žiada nájsť vhodný pozemok s uchvacujúcimi výhľadmi.

Architektom z ateliéru pavlech architekti v spolupráci s FullHouse Architecture sa podarilo vytvoriť zo zrubu čarovné miesto s funkčným interiérom. Jedna z výhod a zároveň nevýhod, s ktorou sa museli popasovať, je tradičný, predom definovaný výraz nosných stien v guľatinovej štruktúre. Architekti ich priznali a ponechali tak celkový charakter stavby. K ostatnému vnútornému priestoru pristupovali rozvážne a citlivo, keďže samotné guľatiny sú vskutku dominantný element.

Zadaním tohto projektu bolo navrhnúť interiér do čerstvo postaveného zrubu na Táloch. Chceli sme, aby už z návrhu bolo zrejmé, že sa nejedná o interiér rodinného domu, ale horskej chaty. – píšu architekti

[Best_Wordpress_Gallery id=”91″ gal_title=”pavlech architekti – interiér zrubu”]

Kredit – www.pavlecharchitekti.sk | @pavlecharchitekti |
https://fullhousearch.com/ | @fullhousearch.sk

Foto – @nora.jakub

Zdieľaj obsah SAID a podporíš dobré veci. Ďakujeme